Weto Polski i Węgier. Suwerenność ważniejsza niż pieniądze.

Polska i Węgry zawetowały decyzję dotyczącą wieloletniego budżetu UE. Aby pakiet finansowy o wartości 1,8 bln EUR obowiązywał przez następne siedem lat, wymagana jest zgoda wszystkich krajów UE. Spotkanie ambasadorów 27 krajów UE trwało niecałą godzinę w poniedziałek po południu.

Sebastian Fischer, rzecznik niemiecki w Radzie UE, potwierdził na Twitterze, że próby osiągnięcia jednomyślności nie powiodły się. „Węgry zawetowały budżet” – napisał na Twitterze rzecznik premiera Węgier Viktora Orbána. „Nie możemy zaakceptować planu powiązania kryteriów praworządności z decyzjami budżetowymi w jego obecnej formie”, ponieważ narusza on postanowienia lipcowego szczytu UE.

https://www.facebook.com/orbanviktor

Pytanie, czy fundusze unijne można powiązać z poszanowaniem praworządności, jest „fundamentalne dla przyszłości Polski” – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dla Polski jest to kwestia tego, czy jest suwerennym krajem w UE, czy też jest „poddana politycznemu i zinstytucjonalizowanemu zniewoleniu”.

 https://www.facebook.com/orbanviktor

Pieniądze z funduszu pomocy prawdopodobnie nie będą mogły zostać wypłacone w styczniu, podejrzewają unijni dyplomaci. Jednak mocno dotknięte koronawirusem kraje, takie jak Włochy, Hiszpania, Grecja i Francja, nalegały na to. Budżet ten wynosi 1,8 bln EUR, z czego 750 bln euro przeznaczonych na walkę z kryzysem spowodowanym koronawirusem.

Źródło: https://www.facebook.com/orbanviktor