Waterbuurt – osiedle 100 pływających domów na jeziorze w pobliżu Amsterdamu.

Waterbuurt (po holendersku „dzielnica wodna”) to najnowocześniejsze osiedle mieszkaniowe w Amsterdamie, które składa się z prawie 100 pojedynczych pływających domów zacumowanych na jeziorze Eimer.

Pływające domy w dzielnicy Ijburg to prawdziwe pływające domy. Pływają w sąsiedztwie pomostów i są zacumowane do stalowych pilonów, dzięki czemu poruszają się tylko pionowo wraz ze zmieniającym się przypływem. Zaprojektowane przez holenderską architektkę Marlies Rohmer. Zostały zbudowane w stoczni około 65 km na północ od jeziora Eimer, a następnie przetransportowane siecią kanałów. Chociaż Waterbuurt jest nadal w toku, niektóre domy są już zamieszkane.

Prawie dwie trzecie ludności Holandii żyje poniżej poziomu morza, a ponieważ topniejąca pokrywa lodowa staje się poważnym problemem, wielu uważa, że ​​życie na wodzie w kraju europejskim jest znacznie bezpieczniejsze niż życie na lądzie. Nie wspominając o tym, że ceny domów gruntowych w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Amsterdam, poszybowały w górę w ostatnich latach.

Pływające domy są zbudowane na zatopionych platformach betonowych i składają się z lekkiej stalowej ramy oraz drewnianych ścian i paneli. Sypialnie i łazienka znajdują się na parterze, które są częściowo zalane. Kuchnia i jadalnia znajdują się na podwyższonym parterze, natomiast główna część dzienna i zewnętrzny taras znajdują się na najwyższym poziomie.