Unia Europejska obejdzie weto Polski i Węgier? Jest na to szansa.

Węgry i Polska zawetowały proponowany przez Unię Europejską (UE) budżet w wysokości 1,15 bln euro na najbliższe siedem lat oraz Europejski Fundusz Odbudowy w wysokości 750 mld euro. Chociaż kraje te są największymi beneficjentami budżetu, ich rządy zaciekle walczą, żeby nie łączyć „praworządności” z budżetem.

https://www.eurotopics.net

Jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie nowego budżetu, stary budżet, który wygasa z końcem 2020 r., będzie co roku przedłużany aż do osiągnięcia porozumienia. Węgry i Polska nie będą już otrzymywać płatności z tego budżetu, ponieważ ich rządy naruszają praworządność.

Fundusz naprawczy – zwany EU Next Generation – mógłby zostać wdrożony w ramach ściślejszej procedury współpracy, jak zaproponował poseł do Parlamentu Europejskiego Guy Verhofstadt. Jeśli oba kraje utrzymają swoje weto, nie powinny otrzymywać żadnych środków z pakietu ratunkowego na walkę z kryzysem. Ta propozycja zyskuje coraz większe poparcie w Brukseli.

Większość uznałoby za całkowicie normalne, gdybyśmy przestali płacić państwom, które odmawiają poszanowania rządów prawa i demokracji i które są w rękach skorumpowanych polityków. – poinformował Verhofstadt.

Źródło: https://www.eurotopics.net