Prototyp hologramu firmy Samsung zapewnia obraz 4K i szeroki kąt widzenia

Science fiction od dziesięcioleci kojarzy nam się z hologramami, ale technologia zawsze wydaje się być poza zasięgiem. Teraz Samsung zrobił duży krok w kierunku realistycznych hologramów, wprowadzając prototypowe urządzenie z cienkim panelem, które może wyświetlać obrazy 3D w rozdzielczości 4K z szerokim kątem widzenia.

Prawdziwe hologramy to obrazy 3D, które wydają się wyskakiwać z ekranu 2D. Efekt jest zwykle tworzony przez lasery, których światło jest odpowiednio modulowane, tak że różne fragmenty obrazu wydają się znajdować się w różnych odległościach, dając iluzję głębi.

Problem polega na tym, że większość z nich jest malutka, ma dość niską rozdzielczość i można je oglądać tylko pod bardzo określonym kątem. Prototyp Samsunga próbuje rozwiązać wszystkie te problemy – wyświetlacz ma rozmiar smartfona, ma rozdzielczość 4K i można go oglądać z szerszej perspektywy. Co więcej, robi to z mniej masywnymi systemami optycznymi i tylko jednym procesorem do obsługi holograficznego wideo w czasie rzeczywistym.

Kluczem do urządzenia zespołu jest nowy element optyczny zwany zespołem S-BLU. Ten komponent wykorzystuje „odchylacz” wiązki do przekierowania podświetlenia w danym kierunku, co zasadniczo poszerza kąt widzenia o około 30 razy większy niż w przypadku urządzenia holograficznego bez S-BLU.