Podaplone auta, armatki wodne i stracia z Policją. Efekt nowych obostrzeń w Holandii.

Uczestnicy zamieszek podpalili centrum miasta Eindhoven na południu Holandii, a w niedzielę obrzucili policję kamieniami podczas zakazanej demonstracji przeciwko obostrzeniom, podczas gdy funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym i armatkami wodnymi, zatrzymując co najmniej 30 osób.

Policja w stolicy Amsterdamu również użyła armatki wodnej, aby rozproszyć zakazaną demonstrację przeciwko blokadom. Film pokazał, jak policja opryskuje ludzi zgrupowanych pod ścianą Muzeum Van Gogha. To była najgorsza przemoc, jaka dotknęła Holandię od początku pandemii i drugiej z rzędu niedzieli, w której policja starła się z demonstrantami w Amsterdamie. Kraj znajduje się w trudnej sytuacji od połowy grudnia, która ma trwać co najmniej do 9 lutego.

W Eindhoven, 125 kilometrów (78 mil) na południe od Amsterdamu, centralny plac w pobliżu głównego dworca kolejowego był zaśmiecony kamieniami, rowerami i potłuczonym szkłem. Uważa się, że w tłumie setek demonstrantów znaleźli się także zwolennicy antyimigranckiej grupy PEGIDA, która starała się demonstrować w mieście.

Policja w Eindhoven powiedziała, że ​​późnym popołudniem dokonała co najmniej 30 aresztowań i ostrzegła ludzi, aby trzymali się z dala od centrum miasta podczas starć. Pociągi do i ze stacji zostały zatrzymane, a lokalne media donosiły o rabunkach na stacji.

Spalono również placówkę, gdzie wykonuje się testy COVID-19.