Szczepienia już od 14 grudnia. Pierwsza partia trafi do domów opieki.

Mieszkańcy domów opieki w Szkocji będą mogli otrzymać szczepionkę Pfizer Covid od 14 grudnia, potwierdził sekretarz zdrowia. Istniały obawy, że domy nie będą w stanie przyjąć pierwszej partii dawek z powodu problemów logistycznych. Szczepionki będą przekazywane osobom wykonującym szczepienia od wtorku 8 grudnia. Sekretarz zdrowia poinformowała, że do wtorku do Szkocji dotrze około 65 500 dawek szczepionki.

https://www.theguardian.com

Początkowo będą przechowywane w opakowaniach po 997 dawek w specjalistycznych zamrażarkach w całej Szkocji. Chociaż szczepionkę należy przechowywać w temperaturze -70 ° C, firmy twierdzą, że można ją przechowywać do pięciu dni w lodówce, w temperaturze 2-8 ° C. Pierwszą priorytetową grupą szczepień są mieszkańcy domów opieki, którzy mogą nie mieć możliwości przybycia do ośrodka szczepień. Wielka Brytania kupiła 40 milionów dawek szczepionki, która w końcowych badaniach wykazała 95% skuteczność.

Niemiecka firma BioNTech i amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer poinformowały, że dawki szczepionki zostaną dostarczone do Wielkiej Brytanii w najbliższych dniach. W środę rano brytyjska Agencja ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej wyraziła zgodę na użycie szczepionki.

Źródło: https://www.theguardian.com