Peaky Blinders: Kim byli prawdziwi Billy Boys?

Zapewne większość z Was oglądała lub przynajmniej kojarzy serial Peaky Blinders, którego fabuła opiera się na grupach przestępczości zorganizowanej na terenie Wielkiej Brytanii w latach 20. i 30. XX wieku. Postacie historyczne przeplatają się w nim z postaciami fikcyjnymi. W piątym sezonie serialu poznajemy nową grupę przestępczą, pochodząca ze Szkocji, z Glasgow, a mianowicie The Billy Boys, którym przewodzi demoniczny i bezwzględny Jimmy McCavern. Jak okazuje się gang ten istniał naprawdę. Ludność Glasgow była wtedy podzielona na katolików i protestantów (jest podzielona po dziś dzień, jednak teraz nie dochodzi do tak drastycznych wydarzeń, które miały miejsce w tamtych czasach), a w mieście liczyły się dwa gangi – Norman Conks (katolicy) oraz wspomniani The Billy Boys (protestanci). Głównym celem Billy Boys było zastraszenie katolickiej części ludności, która składała się głównie z irlandzkich imigrantów, oraz sprawienie aby poczuli się tak niechciani jak to tylko możliwe. Swoją nazwę wzięli od króla Wilhelma III Orańskiego (Król Billy).

Jego wygrana w bitwie pod Boyne w 1690 roku utrwaliła panowanie protestantów w Szkocji, Anglii, a także Irlandii. Pierwotnie protestancki gang powstał, aby zwalczać irlandzkich imigrantów, jednak za sprawą szerzącego się sekciarstwa zaczął zajmować się również innymi rzeczami, jak oszustwa, wynajmowanie ochrony na spotkania polityczne czy organizacja walk bokserskich. Wspomniany przeze mnie na początku Jimmy McCavern jest postacią fikcyjną, jednak jego pierwowzorem był dowódca Billy Boys – Billy Fullerton. Był znany z fanatycznych, religijnych przemówień mających na celu wzbudzenia jeszcze większej niechęci do irlandzkich imigrantów.

W czasach panującego wtedy masowego bezrobocia przyłączenie się do Billy Boys dawało młodym ludziom poczucie siły. Organizowali oni parady kościelne i religijne procesje, jednak używali ich w celu przemarszu przez katolickie terytoria, aby podkreślić swoją władzę. Mieli własne piosenki, które śpiewali maszerując przez katolickie dzielnice, w tym niesławne „Billy Boys”. Ich głównym celem było zniszczenie i zastraszenie katolickiej populacji oraz sprawienie, aby poczuli się niechciani. Kiedy dochodziło do brutalnych potyczek z Norman Conks, w ruch szły noże, młoty, stłuczone butelki i łańcuchy. Pomimo represji ze strony policji, po pojawieniu się w latach 30. nowego komendanta, który wypowiedział wojnę działaniom gangu, Billy Boys kontynuowali swoją działalność, wchodząc w powiązania z faszystą Oswaldem Mosleyem, również występującym w serialu.

Druga wojna światowa oraz represje ze strony policji zakończyły ten jakże krwawy rozdział historii Glasgow. Teraz czas na sportową część ciekawostki, dotyczącą samej piosenki „Billy Boys”. W Glasgow wciąż widać podziały religijne, choćby w piłce nożnej, gdzie Celtic ma swoją siedzibę w katolickiej części miasta, a Rangers w protestanckiej. Piosenka ta jest czymś w rodzaju zakazanego, fanatycznego hymnu drużyny, ponieważ nawiązuje do wydarzeń z ubiegłego wieku. Kilka lat temu UEFA nałożyła karę na klub Glasgow Rangers za odśpiewanie hymnu przed którymś z meczów i kategorycznie zabroniła powtarzania się takiej sytuacji.

Źródło: https://www.bbc.com