Pamięć asocjacyjna pomaga psom zapamiętać ulubione rzeczy

Kiedy myślisz o spacerze, prawdopodobnie pamiętasz konkretne spacery, które odbyłeś w przeszłości. Możesz zastanowić się nad określonej ścieżce lub przypomnieć sobie, jak padał deszcz, gdy wyszedłeś na spacer. Psy tak naprawdę nie myślą w ten sposób – badania pokazują, że w rzeczywistości mają bardzo mało bezpośrednich wspomnień.

Zamiast tego psy mają pamięć asocjacyjną. Psy zapamiętują ludzi, miejsca i doświadczenia na podstawie skojarzeń, jakie z nimi mają.

Na przykład moje psy „pamiętają” spacery z powodu ich skojarzenia z moimi butami do chodzenia. Za każdym razem, gdy wyciągam te buty, nawet jeśli wychodzę na zewnątrz bez psów, są podekscytowane, jakby miały właśnie iść na spacer.

Z biegiem czasu możesz zmieniać skojarzone wspomnienia psa. W rzeczywistości to duża część treningu!

Pomyśl o tym, jak przedstawiasz swojego psa nowym ludziom. Jeśli zaprosisz kogoś do siebie i sprawisz, że poświęcisz swojemu psu pozytywną uwagę i smakołyki, Twój pies skojarzy tę osobę z pozytywną uwagą i smakołykami. Mogą nie „pamiętać” gości w taki sam sposób, jak ty ich pamiętasz, ale będą tworzyć skojarzenia.