Od stycznia podatek cukrowy. Ile zapłacisz za słodkie napoje po Nowym Roku?

W styczniu 2021 r. zostanie wprowadzonych kilka nowych podatków w Polsce w tym „podatek soda” . Wprowadza dodatkowe opłaty za słodkie napoje. Dotyczy to produktów z dodatkiem cukru, kofeiny lub tauryny.

Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumenckich. Ustawa wprowadza zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumenckich, w tym opłaty cukrowej oraz opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml, tzw. Małp.

https://www.facebook.com

Zgodnie z nowymi przepisami osoby zobowiązane do zapłaty podatku od cukru będą musiały złożyć oświadczenie elektroniczne, a następnie obliczyć i zapłacić podatek do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy oświadczenie.

“Wolałbym, żebyśmy to nazywali “zdrowotną opłatą cukrową”. Tak się możemy umówić, bo uważam, że to, co trafia do Narodowego Funduszu Zdrowia, to jest dla naszego zdrowia. Chyba 95 procent ludzi, tak strzelam z sufitu, bo nie znam statystyk, zgodziłaby się z tym, że nadmierna ilość cukru jest niezdrowa. To mówią wszyscy lekarze i inne mądre osoby. W związku z tym, idąc śladem państw dojrzałych, dbając o zdrowie obywateli rzeczywiście postanowiliśmy jako klasa polityczna dla dobra obywateli taką opłatę nałożyć.” – przyznał Morawiecki.