Mural w Warszawie oczyszcza powietrze. Trzeci taki na świecie.

Najnowszy mural w Warszawie, zorganizowany przez firmę odzieżową Converse w ramach kampanii City-Forests, jest nie tylko estetycznym dziełem sztuki, ale także genialnym sposobem na walkę z zanieczyszczeniami miejskimi. Pomalowany farbą fotokatalityczną z dwutlenkiem tytanu, na budynku położonym naprzeciwko ruchliwej stacji metra. Genialny mural podobno przyciąga zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, a następnie zamienia je w nieszkodliwe azotany w procesie chemicznym z udziałem światła słonecznego.

Farba o nazwie KNOxOUT reaguje z tlenkami azotu (NOx) wytwarzanymi przez samochody, fabryki i elektrownie, gdy stykają się z powierzchnią muralu. Światło słoneczne działa jak katalizator.

Warszawa stała się trzecim miastem, po Bangkoku i Belgradzie, które gości taki ekologiczny mural, ale więcej murali z „Lasu Miejskiego” pojawi się w Limie, Sydney, Dżakarcie, Manili, São Paulo, Santiago, Johannesburgu, Melbourne, Bogota i Panama City.

Główną koncepcją projektu Converse’s City Forest jest idea „sadzenia drzew” tam, gdzie nie ma takiej możliwości. Obraz zaprojektowali polscy artyści Maciek Polak i Dawid Ryski, ale malowanie zostało wykonane przez lokalne centrum artystów Good Looking Studio.