Morawiecki: przed nami „100 dni solidarności”, aż do czasu szczepionki.

Premier RP Mateusz Morawiecki w sobotę wezwał swoich współobywateli, aby nie podróżowali w czasie świąt Bożego Narodzenia, ponieważ rząd planuje przedłużyć większość działań związanych z pandemią koronawirusa. Nie dotyczy to sklepów w centrach handlowych, które zostaną ponownie otwarte od najbliższej soboty. Poinformowała o tym agencja AFP.

„Proszę nie planować żadnych wyjazdów” – powiedział Morawiecki, dodając, że rząd szuka sposobów ograniczenia ruchu. Powiedział, że Polacy powinni spędzać Święta Bożego Narodzenia tylko z najbliższymi rodzinami i nie powinni przemieszczać się między miastami.

Morawiecki zapowiedział również, że sklepy w centrach handlowych zostaną ponownie otwarte 28 listopada. Jednak restauracje, bary, siłownie, kina i teatry pozostaną zamknięte co najmniej do 27 grudnia. Szkoły również pozostaną zamknięte, a nauka na odległość będzie kontynuowana.

„Sytuacja jest nadal bardzo poważna” – powiedział Morawiecki z zaniepokojeniem wysoką śmiertelnością nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, choć zaznaczył, że liczba nowych przypadków ustabilizowała się.

– obecna dzienna średnia zakażeń to powyżej 20 tys. dziennie, a więc sytuacja jest nadal poważna. Z zatrwożeniem obserwuję też dzienną liczbę zgonów, za którą w sposób pośredni i bezpośredni jest odpowiedzialny koronawirus

– Przed nami pewien okres, który nazywamy „100 dni solidarności”; to dlatego, że na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka – poinformował Morawiecki.