Morawiecki na temat weta Polski. „Uratowaliśmy UE przed rozpadem.”

Węgry i Polska zawetowały budżet UE, który przewiduje m.in. wypłatę pomocykrajom dotkniętym pandemią, takim jak Hiszpania i Włochy, wiosną 2021 roku. Przyczyną weta sąsiadów z Europy Wschodniej jest plan UE, aby powiązać przyszłe wypłaty środków z kryteriami konstytucyjnymi. Polska i Węgry czują się zagrożone. Uważają, że UE mogłaby ingerować w sprawy wewnętrzne i powstrzymać takie procesy, jak reforma sądownictwa czy renacjonalizacja mediów.

160 mld euro, które Polska ma otrzymać z budżetu UE i funduszu pomoc Corona do 2027 r. Jednak Polska zawetowała fundusz w poniedziałek, w ścisłej współpracy z premierem Węgier Viktorem Orbánem.

Na lipcowym szczycie państwa UE uzgodniły pakiet finansowy w wysokości 1,85 bln euro. Obejmuje to 750 miliardów dolarów na pomoc walki z kryzysem, której Włochy i Hiszpania pilnie potrzebują.

Do całej sytuacji odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

 Domagamy się tego, by Unia Europejską była unią równych, a nie równych i równiejszych. Jak interpretować fakt, że jest duże państwo, gdzie minister sprawiedliwości decyduje, kto ma być sędzią, a politycy mogą być sędziami, i nikt nie mówi w Komisji Europejskiej, że to narusza praworządność. Odrzucamy takie podejście – powiedział.

 To jest gra o suwrenność, o autonomiczność, o niezawisłość, samostanowienie. Takich wartości nie oddamy. Europa jest wielka wtedy, kiedy jest Europą ojczyzn, potrafi ze sobą współpracować, dbać o wartości transatlantyckie, w realny sposób budować spójność gospodarczą. To taka Europa, jaką zakładali chrześcijańscy ojcowie założyciele – dodał.

Źródło: https://businessinsider.com.pl