Minister Marlena Maląg wychwala działania polskiego rządu.

„Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego wspiera gospodarkę, byśmy jak najszybciej mogli wrócić do sytuacji sprzed pandemii i normalnego funkcjonowania” – powiedziała minister Marlena Maląg. – „Dotychczas przekazaliśmy na ten cel ponad 182 miliardy złotych” – dodała.

Dokładnie za miesiąc – 4 marca – minie rok od wykrycia w Polsce wirusa COVID-19. Zaledwie po 4 dniach od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, 18 marca – rząd, pod kierunkiem Premiera Mateusza Morawieckiego przedstawił projekt pierwszej Tarczy Antykryzysowej, a już z początkiem kwietnia rozpoczęły się pierwsze wypłaty.

„Do polskich firm trafiły już ponad 182 miliardy zł. Przy czym tylko w grudniu ubiegłego roku i styczniu wypłaciliśmy blisko 22 miliardy zł. Wsparciem objęliśmy już ponad 6,7 miliona miejsc pracy” – przypomniała minister Marlena Maląg podczas briefingu prasowego. „Dzięki szybkiemu i niesionemu adekwatnie do rozwoju wydarzeń wsparciu, codziennie ratujemy kolejne miejsca pracy oraz pomagamy firmom przejść przez ten trudny dla wszystkich czas”.

Polska na tle państw europejskich bardzo dobrze radzi sobie z ekonomicznymi skutkami pandemii. – Skuteczność naszych działań potwierdzają dane. Przekazując 9 proc. PKB na wsparcie dla firm jesteśmy na trzecim miejscu w Europie. Nasz produkt krajowy w ubiegłym roku spadł jedynie o 2,8 proc., przy unijnej średniej 7,4 proc. – zauważyła minister Maląg.

Rząd Premiera Morawieckiego, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej, zadecydował o odmrożeniu od 1 lutego części gospodarki. Otwarte są m.in. galerie, muzea, sklepy.

W zależności od potrzeb została wzmocniona tarcza branżowa. Na takie instrumenty, jak świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek na ZUS, dopłaty do wynagrodzeń czy mikrodotacje przeznaczono 5 mld zł.

Minister Marlena Maląg przypomniała, że ważną rolę odgrywa tu także Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, dysponujący kwotą ponad 12 mld zł na realizację przez samorządy potrzebnych zadań. „Programy społeczne m.in. stymulujące konsumpcję, takie jak Rodzina 500+, Maluch+, Dobry start, Emerytura+ i czternasta emerytura oraz ich waloryzacja, będą realizowane w pełnym zakresie” – zapewniła minister. „Zależy nam na tym, aby nasza gospodarka wyszła z obecnej sytuacji w jak najlepszym stanie, żeby Polacy i polscy przedsiębiorcy w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki pandemii”.

Waldemar Buda, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, podkreślił, że utrzymanie i docelowo zwiększenie inwestycji publicznych ma kluczowe znaczenie. „Przemysł również jest gotowy na zwiększenie mocy produkcyjnych po minięciu epidemii” – zapewnił i dodał, że pomoże w tym ogłoszony przez premiera Morawieckiego „Nowy Ład”.

Polski Fundusz Rozwoju w ramach subwencji finansowych wypłacił przez ostatnich 11 miesięcy kwotę ponad 70 mld zł. Środki te otrzymało ponad 200 tys. firm, zatrudniających łącznie 3,5 mln pracowników.

„W ciągu ostatnich dwóch tygodni wsparcie otrzymało 10 tysięcy punktów gastronomicznych” – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju – dla przeciętnej restauracji była to kwota ok. 164 tysięcy złotych, a w przypadku 3 300 hoteli i 1 100 punktów fitness – przeciętnie 134 tysięcy złotych. Przypomniał, ze wnioski do PFR można składać do końca lutego. „Pomagamy, ale równocześnie apelujemy o przestrzeganie wymaganych restrykcji sanitarnych” – zaapelował prezes Borys.