Kaczyński zapowiada: 'Będziemy kontynuować reformę sądownictwa'

Polska będzie kontynuować wysiłki na rzecz reformy sądownictwa, pomimo sprzeciwu w kraju i innych państwach członkowskich UE oraz Komisji Europejskiej.

Tak powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla gazety Jarosław Kaczyński, lider polskiego rządzącego Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Według Komisji Europejskiej polskie reformy podważają niezależność sądów. Wciąż zdaniem lidera PiS wymiar sprawiedliwości w Polsce jest sprawą stricte wewnętrzną. Nie sądzi też, aby ograniczano niezależność sądów w Polsce. Dalsze reformy mogą oznaczać zmiany w systemie, ale także wymianę sędziów.

Będą zmiany w sądownictwie, to jest sprawa wewnętrzna Polski. Nigdy nie chcieliśmy podważać niezależności sądownictwa, bo to byłoby rzeczywiście naruszenie zasad europejskich. My tylko chcemy znieść fenomen, że w Polsce są sądy politycznie uzależnione od opozycji. A kto w to nie wierzy, niech posłucha taśm Neumanna. Tego nie nagrały służby, tylko jego koledzy. Te sądy są upolitycznione, są po tamtej stronie. Polsce będą potrzebne normalne sądy, które będą się trzymać prawa” – powiedział Kaczyński.

Źródło: rmf/rzeczpospolita