Jednym ze skojarzeń odnośnie naszych wschodnich sąsiadów są wiszące na ścianach dywany. Skąd się tam wzięły i dlaczego je wieszano?

Zwyczaj wieszania dywanów w Europie Zachodniej sięga czasów XIII-XIV wieku, kiedy pojawiają się tu pierwsze perskie wytwory takiego typu jako oznaka luksusu. Do Rosji trafia około XVI-XVII w., czyli w czasie rozwoju handlu. Znaczny wpływ na ten proceder miał Piotr Wielki, ale prawdziwie powszechna moda na wieszanie dywanów pojawiła się w połowie XIX wieku. Wtedy niezbędnym elementem bogatych domów był pokój w stylu orientalnym, z dywanem z Persji, Azerbejdżanu, Turcji, Kaukazu albo Azji Środkowej będącym w centrum ekspozycji.
Zwyczaj przetrwał upadek caratu i rewolucje 1917 roku. Dalej powszechne było wieszanie dywanów, były one traktowane jako wyznacznik statusu materialnego mieszkańców, ze względu na trudność w dostępie i wysoką cenę.

Przede wszystkim wieszano je na ścianach, ale rodzina, która mogła sobie pozwolić na większą ilość i położenie części na podłodze była uważana za bogatą.
Od lat 60. jednak poza w/w przyczynami doszły bardziej prozaiczne. Po śmierci Stalina nastały czasy Chruszczowa – czasy masowego budownictwa. Budowano jak najwięcej, a żeby osiągnąć efekt, oszczędzano na wszystkim. Pamiątką po tym okresie są osiedla tzw. chruszczowek – jednakowych 4-piętrowych bloków o niskim metrażu, ze słabą izolacją cieplną i dźwiękową oraz niską jakością wykończenia – mieszkań miało być jak najwięcej, więc były budowane jak najtaniej.
W takiej sytuacji dywan na ścianie przy łóżku był bardzo dobrą opcją na docieplenie kluczowego pomieszczenia, poza tym pozwalał na powstrzymanie sypiącego się tynku ze słabo pobielonych ścian. Dodatkowo, stanowiły one dobrą izolację akustyczną, jeśli były wieszane na ścianie wewnętrznej.
Po śmierci Chruszczowa przyszła era Breżniewa – nieco zrewidowano wtedy założenia poprzedniej epoki budownictwa. Skupiono się bardziej na wieżowcach, zwiększono metraż, nieco polepszono jakość wykonania.

Dalej jednak dywany na ścianach pomagały w izolowaniu ścian, no i był dalej istotny element prestiżu. W pewnym momencie dywany znajdowały się w większości sowieckich domostw.
Upadek komunizmu przyniósł też zmniejszenie się popularności dywanów, jednak ostatnimi laty widoczne jest ponowne zainteresowanie tym elementem wystroju wnętrz. Po części może to być analogiczne do „efektu malucha” – klasyki polskiej motoryzacji osiągają ostatnio znaczne ceny w naszym kraju, podobnie jest ze starymi sowieckimi dywanami. Różnica jest jednak taka, że Rosjanie mogą sobie też kupić nowe wyroby przemysłu tekstylnego. Znamienny jest też fakt, że po wpisaniu przeze mnie po rosyjsku w Google „dywan” dostałem jako pierwszą podpowiedź „dywan na ścianę kupić”.

Źródła:

https://weekend.rambler.ru
https://kover.ru/