Hołownia: „Trzy miliony młodych ludzi bez sensu i celu zostało aresztowane w domach.”

W ferie utrzymany zostanie zakaz poruszania się dzieci i młodzieży do lat 16. Od poniedziałku do piątku nie mogą wychodzić bez opiekuna w godzinach 8:00 do 16:00. Mocne słowa i sporo krytyki w stronę rządu padło od Szymona Hołowni. Jaki jest sens zmuszania dzieci do siedzenia w domu w dni wolne od szkoły w dni robocze?

To nasze dzieci do 16 roku życia, które podczas prawie miesiąca wolnego nie mogą, poza weekendami, samodzielnie wyjść za dnia z domu.
Rozumiem jakoś ten zakaz w czasie trwania szkoły on- line. Państwo przynajmniej iluzorycznie stara się pilnować, żeby siedzieli przed komputerami, zamiast kopać piłkę z kumplami pod blokiem. Rozumiem też, że musimy uważać na młodych, bo w czasie epidemii potrafią zachowywać się ryzykownie. Nie rozumiem jednak zakazu samodzielnego wychodzenia z domu miedzy 8.00 a 16.00 w dni robocze wolne od szkoły. Ten zakaz jest nie tylko głupi, ale skrajnie okrutny. I zadziała dokładnie odwrotnie, niż by chciał rząd próbujący walczyć z epidemią.
Dlaczego w ferie młodzi nie mogą wychodzić sami w dzień powszedni, a mogą w weekend? Dlaczego gdy rodzice z nimi nie wyjdą, bo pracują – muszą siedzieć w domu, a kiedy szansa na spacer z rodzicami rośnie, czyli w weekend – mogą iść sami?
” – kontynuuje.

Dlaczego mogą w ferie wychodzić dopiero po zmroku, kiedy nie ma szans na spacer, bieganie, rower- wszystko co buduje odporność? Po 16.00 i wieczorem – znaczy do kolegi do domu, na nocowanie – słowem wszędzie tam, gdzie ryzyko zakażenia jest większe?
Dlaczego dzieci z bloków, pozbawione ogródków i prywatnych podwórek przez trzy tygodnie wolnego nie zobaczą świata za dnia? Dlaczego dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, w których rodzic nie wyjdzie z dzieckiem, są pozbawione możliwości zaczerpnięcia powietrza?
Dlaczego rząd nie słucha opinii nauczycieli, edukatorów, psychiatrów, pediatrów, którzy biją zgodnie na alarm, że młodzież nam wariuje od siedzenia w domu, nie mówiąc już o uzależnieniu od komputerów i smartfonów?
Pytania można mnożyć. Nie chodzi jednak o intelektualne zabawy. Chodzi o to, że trzy miliony młodych ludzi bez sensu i celu zostało aresztowane w domach. A rząd, mimo nawoływań rodziców i autorytetów, odmawia im amnestii
” – zakończył.

Czytaj więcej na Prawo.pl