Holenderskie muzea przedstawiają bezpłatną, cyfrową kolekcję ponad 1000 dzieł Van Gogha

Z powodu epidemii w Niderlandach zamknięto muzea wstępnie na 2 tygodnie. Pomimo, że liczba zachorowań spada i wprowadzone obostrzenia dają zamierzone rezultaty to musimy poczekać z podziwianiem dzieł sztuki w muzeach. Jednak nie do końca tak jest dzięki „Van Gogh Worldwide”

Van Gogh Worldwide to nowy projekt holenderskich muzeów, który prezentuje cyfrową kolekcję ponad 1000 arcydzieł artysty. Opierając się na zdigitalizowanej kolekcji zapoczątkowanej kilka lat temu przez Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, prawie połowa postimpresjonistycznych dzieł tego płodnego artysty jest teraz dostępna do obejrzenia – z naukowym komentarzem – we własnym domu.
Van Gogh żył od 1853 do 1890 roku, ale większość jego słynnych obrazów została ukończona w ostatnich dwóch latach jego życia. Wiele z tych 860 obrazów olejnych jest dostępnych do obejrzenia przez Van Gogh Worldwide. Chociaż Van Gogh był najbardziej znany z arcydzieł olejnych, takich jak Gwiaździsta noc, był także płodnym rysownikiem. Warto zobaczyć jego rysunki ołówkiem na papierze. Przedstawiają krajobrazy, a także emocjonalne postacie z codziennego życia. Również można zobaczyć drugą stronę obrazu.

Obecnie Van Gogh Worldwide oferuje tylko dzieła przechowywane w holenderskich muzeach. Projekt ten obejmuje Muzeum Van Gogha, Muzeum Kröller-Müller, Rijksmuseum, Holenderski Instytut Historii Sztuki i Muzeum Boijmans Van Beuningen. Wiele innych dzieł Van Gogha można oglądać online na stronach internetowych muzeów rozsianych po całym świecie. Platforma znajduje się pod tym adresem: https://vangoghworldwide.org

Żródło: https://vangoghworldwide.org