Energooszczędny system oświetlenia zamienia nocne niebo w fioletową łunę

Od kilku miesięcy mieszkańcy dwóch małych miasteczek na południowym wybrzeżu Szwecji doświadczają osobliwego zjawiska nocnego – niebo zmienia kolor na jasnofioletowy.

Mieszkańców Gislov i Trelleborg, dwóch małych szwedzkich miasteczek oddalonych od siebie o około 10 minut, początkowo zaniepokoiło jasne fioletowe niebo nad nimi, ale ich zmartwienia szybko uspokoiły przedstawiciele pobliskiej plantacji pomidorów, którzy wyjaśnili, że Kolor nieba był spowodowany przez nowy system oszczędzania energii, który zainstalowali. Duża instalacja LED rzucała fioletowe światło na rośliny, stymulując wzrost, ale również świeciła w górę, oświetlając niskie chmury od dołu i tworząc efekt science-fiction.

Zdjęcia fioletowego nocnego nieba zaczęły krążyć w mediach społecznościowych, otrzymując głównie pozytywne reakcje od użytkowników, którzy uwielbiali ten nieziemski efekt, ale sytuacja wyglądała zupełnie inaczej na miejscu. Mieszkańcy Gislov i Trelleborg zaczęli narzekać na jaskrawe fioletowe światła, mówiąc, że w nocy świecą do swoich domów, utrudniając zasypianie.

Szwedzki punkt sprzedaży SVT poinformował niedawno, że fioletowe światło również wydaje się dezorientować ptaki w okolicy, ponieważ latają w tej łunie godzinami. Nikt nie wie dokładnie, dlaczego ptaki to robią, ale jest to znane zjawisko obserwowane głównie w pobliżu latarni morskich i silnych projektorów, które tworzą stożki światła widzialnego.