Czy nowa mutacja Covid -19 dotarła do Polski?

Gdy szczepionki zaczynają dawać nadzieję na wyjście z pandemii, urzędnicy w Wielkiej Brytanii w ubiegły weekend zaalarmowali o czymś, co nazwali wysoce zaraźliwym nowym wariantem koronawirusa krążącym w Anglii. Nie ma jeszcze żadnych doniesień o nowej mutacji w Polsce.

Powołując się na szybkie rozprzestrzenianie się wirusa w Londynie i okolicach, premier Boris Johnson nałożył najsurowszą blokadę w kraju od marca. „Kiedy wirus zmienia metodę ataku, musimy zmienić naszą metodę obrony” – powiedział.

W niedzielę kraje europejskie zaczęły zamykać swoje granice dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, mając nadzieję na odcięcie się od nowej iteracji patogenu.

W Afryce Południowej pojawiła się podobna wersja wirusa, dzieląc jedną z mutacji widocznych w wariancie brytyjskim, według naukowców, którzy ją wykryli. Wirus ten został znaleziony nawet w 90 procentach próbek, których sekwencje genetyczne były analizowane w RPA od połowy listopada.

 „Podobne szczepy wykryto w Danii i Australii, a są inne warianty, które wyglądają bardzo podobnie do tego, które wykryto w Afryce Południowej, Holandii i innych krajach” – powiedział dr Hopkins.