Automation Studio tworzy robota, który leci jak prawdziwy ptak

Niemiecka firma automatyki Festo zaprezentowała niedawno swoje najnowsze dzieło inspirowane biologią, Bionic Swift, lekki robot zdolny do naśladowania lotu prawdziwego jerzyka.

W ciągu ostatniej dekady Festo zaprezentowało imponującą liczbę robotów inspirowanych fauną ziemską, od bionicznych mrówek i motyli po pingwiny, meduzy, a nawet kangury. Wcześniej w tym miesiącu studio robotyki zaprezentowało swój najnowszy wynalazek – lekki latający robot inspirowany szybkością i zdolny do naśladowania manewrów lotu z imponującą dokładnością. Od stromych zakrętów i spadków po wywołujące mdłości pętle, nowy Bionic Swift może wykonać większość ruchów prawdziwego jerzyk, jeśli nie wszystkie.

zdjęcie: Festo

Aby naśladować prawdziwe jerzyki, wersje robotów Festo musiały być ultralekkie, ważyć zaledwie 42 gramy każda lub mniej więcej tak ciężkie jak piłeczka golfowa. Ptaki mają około 17,5 cala długości i 27-calową rozpiętość skrzydeł, ale nie wyglądają zbytnio jak ptaki z bliska, ponieważ projektanci firmy skupili się bardziej na biomimikrze niż na projektowaniu zewnętrznym.

Chociaż pióra Bio Swift nie są prawdziwe – są wykonane z lekkiej pianki – wyglądają i zachowują się jak te prawdziwego jerzyka w locie. Są podłączone do pióra z włókna węglowego i dzięki przemyślanej konstrukcji skrzydeł robota mogą się bezproblemowo rozsuwać jak prawdziwe pióra. Pióra również zachodzą na siebie, jak gont na dachu, i mogą się poruszać, przepuszczając powietrze lub całkowicie je zamykając, umożliwiając Bio Swift wykonywanie imponujących manewrów w locie.

Pomimo niewielkiej wagi, każdy Bio Swift zawiera silnik bezszczotkowy, dwa serwomotory, baterię, przekładnię i różne płytki drukowane do radia, sterowania i lokalizacji. Dzięki radiowemu systemowi GPS do zastosowań w pomieszczeniach, każdy robot ma świadomość przestrzenną i może latać według skoordynowanego wzorca. Każdy z nich ma znacznik radiowy, który wysyła sygnały do ​​bazy, umożliwiając w ten sposób systemowi zlokalizowanie dokładnej lokalizacji każdego ptaka i nakazanie mu lotu po zaprogramowanej wcześniej ścieżce.

zdjęcie: Festo

Oprócz imponującego wyglądu nowe jerzyki Bio mogą wkrótce zacząć pomagać firmom w precyzyjnym monitorowaniu przemieszczania się towarów w inteligentnej fabryce, unikając w ten sposób wąskich gardeł.

Źródła: https://www.odditycentral.com