10 najpozytywniejszych piosenek według naukowców.

Według stacji radiowej Baltimore Mix 106.5 Walking on Sunshine” i “Dancing Queen – te utwory to dwie z najbardziej podnoszących na duchu piosenek, jakie kiedykolwiek pojawiły się na falach radiowych.

Kilka lat temu brytyjski zespół Alba przeprowadził ankietę wśród nieznanej liczby obywateli Anglii i Irlandii, aby dowiedzieć się, które piosenki sprawiają im najwięcej radość. Po sporządzeniu listy najpopularniejszych odpowiedzi, zespół wysłał ją holenderskiemu neurobiologowi Jacobowi Jolijowi i poprosił go o wyjaśnienie, dlaczego te piosenki tak skutecznie poprawiają nastrój. Chociaż Jolij wyjaśnił na swojej stronie internetowej, że gust muzyczny każdej osoby jest „wysoce osobisty i silnie zależy od kontekstu społecznego i osobistych skojarzeń” – i że badanie te polegało raczej na „zbieraniu danych”, a nie na „czystej nauce”. Studiując wybrane piosenki, Jolij zdał sobie sprawę, że ich średnie tempo wynosi od 140 do 150 bpm na minutę, czyli o kilkadziesiąt uderzeń szybciej niż przeciętna piosenka pop. I chociaż kilka piosenek było granych w tonacji molowej, większość z nich była w tonacji durowej. Jak zauważy treść utworów, dotyczyła „pozytywnych wydarzeń”, takich jak imprezy lub romantyczne przeżycia, albo po prostu „nie miały one żadnego sensu”.

Neurolog poprosił holenderskich słuchaczy o podanie swoich ulubionych piosenek poprawiających samopoczucie, ich odpowiedzi potwierdziły jego wcześniejsze wnioski dotyczące szybkich temp i tonacji durowych. Było też wiele powtórzeń z pierwszego eksperymentu, w tym „Don Don’t Stop Me Now” Queen, „Good Vibrations” The Beach Boys i „I’m a Believer” The Monkees”

1. “DON’T STOP ME NOW” // QUEEN

2. “DANCING QUEEN” // ABBA

3. “GOOD VIBRATIONS” // THE BEACH BOYS

4. “UPTOWN GIRL” // BILLY JOEL

5. “EYE OF THE TIGER” // SURVIVOR

6. “I’M A BELIEVER” // THE MONKEES

7. “GIRLS JUST WANT TO HAVE FUN” // CYNDI LAUPER

8. “LIVIN’ ON A PRAYER” // BON JOVI

9. “I WILL SURVIVE” // GLORIA GAYNOR

10. “WALKING ON SUNSHINE” // KATRINA AND THE WAVES